12/08/2015

Christmas, Weihnachten, Ziemassvētki, Krishtlindje

Hejka!
Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta, coraz bliżej nas. Wybaczcie musiałam. Jak mam mija drugi tydzień grudnia? Mi nie za dobrze. Mam miliony kartkówek, sprawdzianów, wypracować ale stop! Dzisiejszy post nie ma być o moim narzekaniu! Dzisiejszy post będzie dość ,,światowy,, ponieważ postanowiłam napisać (z pomocą Google) jak święta Bożego Narodzenia wygląda w innych krajach :)
W Polsce to każdy wie jak to wygląda. Także nie będę opisywać bo to tradycja. Nawet nie wierzący wie jak wygląda typowa wigilia u typowego Polaka.Niemcy- Weihnachten

Boże Narodzenie u naszych sąsiadów to jedno z najważniejszych i najbardziej rodzinnych Świąt w roku. Przygotowania do nich zaczynają się cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu.
 W większości domów znajdują się tzw: adwentowe wianki zrobione z gałązek jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje -nadzieję, fiolet - refleksje nad przeszłością, a świeczki- światło. W każdą niedzielę zapala się jedną świecę, kiedy palą się wszystkie cztery, oznacza to, że przyszło Boże Narodzenie.


Anglia-Christmas

Podobnie jak w Polsce, Boże Narodzenie poprzedzają 4 tygodnie adwentu. W tym czasie zaczyna się wielkie odliczanie do świąt, które symbolizuje specjalny wieniec wykonany z ostrokrzewu i ozdobiony 4 świeczkami. 
Najczęściej 3 z nich są różowe, ostatnia purpurowa. 
To także okres kiedy w sklepach pojawiają się świąteczne ozdoby. Jednak w ostatnich latach takie ozdoby pojawiają się już nawet w pierwszej połowie października, a znane są przypadki sklepów, które sprzedawały bożonarodzeniowe dekoracje już w sierpniu!


Albania- Krishrindje


 Ze względu na lata reżimu i obecne specyficzne podejście do spraw religii w Albanii, w okresie bożego narodzenia choinki można zobaczyć we wszystkich domach, bez względu na wyznawaną przez ich mieszkańców religię. Są i na wystawach sklepowych i w centrach miast. Tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe przyrządzają katolicy i ortodoksi (ci obchodzą te święta w styczniu).W wigilię odbywają się pasterki, na których spotykają się często wszyscy mieszkańcy danej miejscowości, także bez względu na swą religię. Miejsce w kościele, cerkwi czy meczecie jest dla każdego człowieka, który chce je odwiedzić i uczestniczyć w wybranych przez siebie świętach. 

3 komentarze:

 1. Hej, jestem u Ciebie pierwszy raz, jeśli masz ochotę zapraszam również do mnie na bloga :*
  lamia-riae.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite jest to, że mimo różnych obchodów świąt Bożego narodzenia jest coś wspólnego... :)

  nowy post! zapraszam!
  MÓJ BLOG-KLIIK
  KANAŁ NA YT, dopiero zaczynam- KLIIK

  OdpowiedzUsuń
 3. mieszkam w Anglii, i jest świątecznie jednak brakuję śniegu jak w Polsce. :/
  Każde święta spędzone w Anglii, są inne od tych Polskich:D


  little-jay999.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń